Виховуємо і навчаємо разом (сторінка для батьків)


        Діти повинні жити у світі краси, гри,
       казки, музики, малюнка, фантазії, творчості.
                                                                                                          В.О.Сухомлинський

Батьківські збори
"Булінг: причини, наслідки, шляхи попередження"

























































є

є



ПОРАДИ БАТЬКАМ





























Як реагувати на погані оцінки дитини?

     Більшість мам і батьків бажають бачити свою дитину талановитою, розумною і успішною. Але часто ці очікування перетворюються в проблеми, а шкільні оцінки малюка стають головною темою розмов в сім’ ї. 
     Подібні бесіди можуть викликати негативні емоції, як у дитини, так і в батьків. Побачивши оцінки в електронному журналі чи в щоденнику своєї дитини, мами і тата в паніці починають вичитувати, сварити та карати малюка. Діти батьків, які часто поводяться таким чином, як правило, перестають довіряти дорослим і починають приховувати оцінки.
v Не сваріть дитину за погані оцінки. Навіть якщо вас дуже засмучують погані оцінки дитини в школі, потрібно уникати читання нотацій, необґрунтованих звинувачень, осуду, погроз і покарань. Вашу відкриту негативну реакцію малюк сприйматиме як оцінку своєї особистості. Дайте зрозуміти дитині, що ви любите і приймаєте її, не зважаючи ні на що. 
v Не будьте байдужим до поганих оцінок.  Не варто говорити, що шкільні оцінки нічого не варті і наводити приклади двієчників, які в результаті стали успішними людьми. Батькам варто розуміти, що двійки – це «симптоми» тих чи інших проблем в житті дитини. 

v Не виконуйте за дитину завдання. Звичайно, на пояснення досить часто не вистачає часу і здається, що набагато простіше виконати за школяра все домашнє завдання і забути про проблему. Проте це не вихід, оскільки для малюка від такої допомоги не буде ніякої користі.


Як призвичаїти дитину до читання?
    «Бійтеся, діти, ліні, як поганої звички, і читайте ви щодня хоч по сторіночці». Так писали, звертаючись до малюків, книговидавці минулого століття. Але і зараз, понад 100 років опісля, у епоху всюдисущого телебачення, відеофільмів і комп’ютерів цей заклик не застарів. Чому ж дитині так необхідне читання? Як прищепити їй любов до книг? Ці питання цікавлять усіх батьків, хто займається вихованням дитини.

v Починайте читати дітям книжки з найніжнішого віку. Малюки люблять слухати. Плавна мова, ритмічність складу добре заспокоюють і заколисують дитину. А те, що батьки знаходяться поруч, створює неповторну атмосферу любові і ніжності. Привчати дітей до читання треба починати обов'язково до школи. Коли читання перетвориться на «обязаловку», буде вже пізно.
v До підбору книг підходьте дуже серйозно. Читайте те, що підходить за віком. Та і до змісту книг потрібна увага. 
v Читайте книги регулярно. Нехай читання на ніч стане для вас постійною традицією. Навіть якщо у вас зовсім немає часу, прочитайте хоч кілька сторіночок. Але обов'язково щодня!
v Після прочитання книги або казки поговоріть з дитиною про неї, допоможіть малюкові, якому ще важко самому зробити висновки з прочитаного. Але ні в якому разі не нав'язуйте своєї думки. Пам'ятайте: у них внутрішнє почуття добра і зла.
v Не примушуйте насильно читати дитину самостійно, поки вона повністю не засвоїть «техніку» читання. Інакше читання може перетворитися на «трудовий обов'язок». Дитина повинна сама дозріти до своєї першої книги. Якщо ви з дитинства малюкові читали книги, то це обов'язково станеться.
v Обов'язково при дитині читайте самі. Адже ваш особистий приклад – кращий спосіб зацікавити малюка. Дитина  подібна до губки: вбирає те, що бачить. Якщо вона бачить, що мама і тато читають книги, то це стає для неї буденним явищем. Читають батьки – читаю я.
v Добре, якщо у вас збереглася яка-небудь ваша особиста дитяча книжка. Розгляд і читання її зі своєю дитиною – відмінний спосіб зблизитися зі своїм малюком.
    Як бачите, нічого складного в моїх порадах немає. Та і знають про них, напевно, усі. Шкода тільки, що не усі їх виконують, а потім з жалем вигукують: «Моя дитина зовсім не читає книг»!









Як сучасній дитині все встигати?





Сучасні школярі надзвичайно навантажені: навчання, хобі, деякі громадські обов’язки займають дуже багато часу.  А ще ж треба виділити кільки годин на відпочинок та ігри. Як організувати розпорядок дня дитини та навчити її бути організованою? Допоможуть кілька порад.






Планування
     Треба навчити школяра планувати свій день. Коли дитина приходить зі школи, вона повинна проаналізувати домашнє завдання – що треба зробити і наскільки це складно, скільки це займе часу. До запланованого часу треба додати десь 30 хвилин для запасу. Варто заздалегідь визначитись, коли 


















комфортно робити домашнє завдання: одразу після школи, після відпочинку чи прогулянки. Привчайте школяра виконувати складні завдання в той день, коли вивчалася нова тема, тоді витрачатиметься менше часу на згадування інформації, яку отримав на уроці. Починати робити домашнє завдання краще зі складних завдань.



Ефективність


Якщо дитина не розуміє якогось предмета, примушувати сидіти її над завданням, доки вона не вивчить, неправильно. Проблема може бути в іншому – некомфортне сприйняття інформації або вчитель не зумів якісно і доступно пояснити.





Оптимізація часу


Кілька порад, які допоможуть дитині не гаяти часу:


·  стежте, щоб школяр не відволікався, коли виконує домашнє завдання;


·  не допускайте безперервного сидіння над уроками більше, ніж 2 годин. Краще організувати відпочинок чи прогулянку, а потім повернутися до виконання завдань;


·   якщо дитина відволікається  під час виконання домашнього завдання, знайти причину  (здебільшого доводиться тимчасово «конфіскувати» смартфон).





Культура порядку

     Навчіть школяра бути організованим. Порядок має бути скрізь: на книжкових полицях, на робочому столі, у  власних речах, у  шафі. Якщо дитина буде  чітко організована та охайна в усьому, вона матиме багато вільного часу.



Чого не варто робити:

·   примушувати дитину;

·   перевантажувати школяра;

·  карати, сварити за недотримання розпорядку.



Незвичайні поради батькам про виховання


1. Якщо ваша дитина впала, спитайте її: «Тобі боляче чи страшно?». Зазвичай у такий момент діти просто налякані або розгублені. Якщо це так, розкажіть історію про те, як одного разу ви чи тато ще в дитинстві теж упали. Діти люблять такі історії, вони допомагають малюкам зберігати хороший настрій.
2. Якщо ви подорожуєте всією сім'єю й робите переліт на літаку, завжди займайте місця в різних рядах: нехай один з батьків сидить з дітьми, а інший окремо. Міняйтесь місцями кожні дві години. Цей перевірений спосіб полегшить подорож для всіх. Та ж порада підходить і для подорожей у поїзді.
3. Якщо ви хочете, щоб діти не відволікались за обіднім столом чи в іншому місці, почніть речення зі слів: «Я коли-небудь розповідала тобі історію про те...».
4. Навчіться малювати простих тварин, таких як жаби, птахи або предмети (літак, ляльку, балерину). Діти будуть постійно просити, щоб ви малювали їх знову і знову.
5. Секундомір – чудове джерело мотивації тоді, коли ви хочете, щоб ваша дитина швидше зав'язувала шнурки, їла, прибирала свою кімнату або робила що завгодно.
6. Для того щоби попередити сварки із приводу вдягання теплого одягу перед виходом з дому, замість того щоб сказати «Вдягни куртку» скажіть: «Витягни руки, а потім вдягни куртку».
7. Подумайте про те, щоби влаштувати «день тістечок» або «день шоколаду». Тоді замість того щоби сказати: «Ні, я не куплю тобі це тістечко» ви зможете сказати: «День тістечок у нас по середах». Ця традиція зробить середу особливим днем для дітей, якого вони будуть дуже чекати і в той же час розвивати такі корисні якості, як терпіння й відстрочене задоволення своїх бажань.
8. Якщо у вас дитина дошкільного віку, попросіть її вибрати та взяти із собою книгу для поїздки з вами у справах або в метро. Так вона звикне розважати себе самостійно. Ви можете попросити її відшукати серед ілюстрацій певного персонажа або предмет, тобто дати їй цікаве завдання.
9. Малюки завжди хочуть пити та в туалет. Навіть якщо вони кажуть, що не хочуть, коли побачать склянку води чи горщик, то зроблять це. Майте на увазі.
10. Важливо не тільки бути фізично близькими дитині (перебувати десь поблизу), а й повністю зосередитись на ній. Коли ви приходите з роботи, по можливості залишайте свій телефон у сумці та просто будьте з дитиною (десять хвилин чи годину, у залежності від обставин). Навіть якщо ви відчуваєте напругу або роздратування після трудового дня, дуже важливо відкласти всі проблеми в бік і провести деякий корисний час з дітьми, перш ніж ви почнете готувати вечерю, укладати їх спати або виконувати будь-яку іншу домашню роботу. Як не дивно, іноді дитина буває занадто зайнята, щоби проводити час із вами (вона може, наприклад, грати або виконувати домашнє завдання), але їй буде достатньо розуміння того, що ви поруч і готові приділити їй час!
11. Можна грати в таку гру: кожні вихідні ви з дітьми йдете на ринок і просите їх вибрати два нових овочі. Як правило, дітей дуже захоплює таке заняття. Потім ви йдете додому, разом придумуєте нові способи їх приготування і, таким чином, насолоджуєтесь новими корисними стравами – чіпсами з капусти, соте з кабачків, зеленими коктейлями тощо. Це чудовий спосіб спонукати дітей пробувати нові продукти.
12. Чищення зубів – одне з найменш улюблених занять дітей. Запропонуйте дитині вибрати пісню та співати її, доки вона чистить зуби. З одного боку, спів не дасть їй нудьгувати, адже це буде весело, а з іншого – буде працювати як таймер, за допомогою якого вона буде знати, скільки часу необхідно витратити на цю гігієнічну процедуру.
13. Діти, які часто турбуються з різних приводів, будуть легше справлятись зі своєю тривогою, якщо ви візьмете за правило щоранку коротко розповідати їм про те, які заняття й події заплановані на сьогодні. Наприклад, ви значно полегшите чотирирічній дитині її день, якщо дасте їй час на те, щоби підготуватись до всього заздалегідь, і скажете: «Ми сьогодні підемо в гості, там буде багато маленьких дітей, з якими тобі треба поводитись добре».
14. Дітям не дуже подобається прибирати у своїй кімнаті, але вони люблять інші домашні справи: виносити сміття, замітати, пилососити, мити тарілки. Залишається з'ясувати, що саме любить ваша дитина. Почніть з невеликих завдань, наприклад, доручіть їй витягнути одяг із пральної машини й розібрати його по парах. Якщо у вас немає жодної роботи для ваших дітей, але вам відчайдушно потрібно приділити двадцять вільних хвилин самим собі, придумайте їм якесь завдання (але воно повинно звучати серйозно!): «Мені дуже потрібно перекласти всі ці горіхи з мішка в миску».
15. Якщо малюк починає вередувати під час прогулянки, запропонуйте йому новий спосіб ходьби: крокувати, стрибати, як жаба, йти перевальцем, як пінгвін, і т. п.
16. Ще одна чудова ідея полягає в тому, щоб запрошувати на день народження дитини стільки гостей, скільки їй виповнюється років. Так вона не буде занадто перевантажена враженнями. На один рік – одного гостя, на чотири роки – чотирьох друзів...
17. В обідню пору приходьте й забирайте дітей зі школи без попередження, обідайте разом, роблячи їм тим самим приємний сюрприз.
18. Вирушаючи на дитячий майданчик, беріть із собою принаймні дві іграшки для нових друзів. Як правило, діти спочатку грають поруч один з одним, а потім починають грати разом.
19. Коли ви кудись ідете, завжди кажіть своїй дитині «До побачення». Це важливо, навіть якщо вона при цьому починає плакати.

Чому дитина не хоче читати?
Спеціалізований сайт Reading Is Fundamental називає кілька основних причин, чому дітлахи не відчувають особливої цікавості до читання, а також пропонує варіанти їх усунення.
Читати – нудно. Це одна з найбільш частих відповідей малюків, які не люблять книжки. Саме в цьому випадку батьки часто припускаються найбільшої помилки, намагаючись нав’язати дитині книжку, яка подобалася їм самим у дитинстві або яка вважається популярною, а отже, обов’язково має бути прочитаною.
Згідно з дослідженням Scholastic, 91% читачів віком від 6 до 17 років вважають улюбленими саме ті книжки, які вибрали самостійно. Тому треба дати малечі практично повну свободу вибору.
Я не маю на це часу. Часто його справді бракує: діти ходять до школи, роблять уроки, відвідують гуртки, бавляться в ігри, дивляться телевізор. Тож їм потрібна допомога батьків для перебудови щоденного графіка, щоб навчитися приділяти певний час читанню.
Це важко. Для деяких малюків читання – важкий і повільний процес. У такому випадку експерти рекомендують попросити вчителя допомогти знайти цікаві книжки, які відповідають реальному рівню розвитку дитини.
Це не важливо. Часто малеча не розуміє, яку користь може мати від читання. Тож фахівці радять давати літературу на тему, яка справді хвилює ваше дитя. Євгенко цікавиться козацтвом? Запропонуйте йому відповідні твори!
Це не розвага. У дітлахів, які мають проблеми з читанням, воно може викликати тривогу. Навіть малята з хорошими навичками читання часто сприймають його як обов’язок – читати треба для школи або на домашніх тематичних заходах, – тому й починають сприймати це як справжню роботу. Порада – зніміть будь-який тиск, щоб чадо могло насолоджуватися книжкою.
«Наше дослідження показує, що заохочення дітей будь-якого віку і присвячення окремого часу як у школі, так і вдома читанню книжок, які вони вибрали самостійно, допоможе малечі пізнати радість від читання, його потенціал. Така тактика сприятиме мотивації дітлахів читати більше, що поліпшить їхні навички й відкриє світ можливостей у майбутньому», – каже одна з керівників Scholastic Френсі Александер.



Як мотивувати дитину до читання?
Експерти Reading Is Fundamental пропонують двадцять способів заохотити вашого малюка до книжки. Ось найбільш цікаві з них:
Зверніть увагу на теми, які цікавлять дитину, і пропонуйте їй відповідну літературу.
Порозкладайте книжки, журнали, каталоги на видних місцях у домі.
Читайте для себе. Хай малюк бачить, що вам це дає насолоду. Розповідайте про цікаві моменти прочитаного у неформальній атмосфері.
Хай дитина дізнається необхідну інформацію з книжки чи журналу – як скласти модель літака, спланувати майбутню подорож тощо. Грайте в ігри, які вимагають читання.
Заохотьте старших дітлахів читати молодшим. Вони люблять хвалитися своїми вміннями!
Пропишіть у сімейному порядку денному постійний час для читання, хоча б 20 хвилин.
На свята даруйте малечі книжки зі сфери їхніх зацікавлень. Не забудьте й про закладку – не обов’язково прочитати все одразу, можна відкласти на потім.
Відведіть дитині спеціальне місце для зберігання літератури.
Влаштовуйте з малятами вечірки читання смішних книжок. Усім буде весело!
Підтримуйте дитяче зацікавлення. Донька любить книжки про динозаврів? Поведіть її у природничий музей.
Обмежте перегляд телевізора, щоб приділити час книжці, але ніколи не використовуйте телевізор як покарання чи заохочення до читання.
І, як ми писали раніше, читайте дітям уголос! Торік Американська академія педіатрів оприлюднила рекомендацію для батьків читати малюкам книжки вголос від самого народження, оскільки в перші три роки життя формується значна частина мозку дитини.
Також дослідження Scholastic показує, що особливе послаблення любові до читання у дітлахів спостерігається з восьми років – саме в цьому віці батьки часто перестають читати їм уголос. Згідно зі звітом, 11-річна дитина значно охочіше читає самостійно, якщо їй регулярно читають старші.
«Я не думаю, що батьки знають, наскільки важливим є цей час (читання вголос) і яку роль він грає у житті дітей», – каже Крістен Гармелінк, одна зі співавторів звіту.

Чого робити не варто
Не бурчіть. Уникайте лекцій про користь читання й не мучте дитину, яка не хоче читати. Вона лише опиратиметься.
Не намагайтеся підкупити. Нема нічого поганого в тому, щоб нагородити малюка за його зусилля, але він не має очікувати грошей за кожну прочитану казку. Краще подаруйте іншу книжку за вибором дитини й похваліть її. Поступово зменшуйте кількість нагород.
Не оцінюйте якості читання. Розрізняйте шкільні завдання й читання для задоволення. Допомогти малечі пізнавати радість від книжки – уже гідна мета.
Не критикуйте вибору дитини. Краще читати майже будь-що, ніж не читати нічого, навіть якщо чадо вибрало надто легку, на вашу думку, книжку. Поважайте його рішення.
Не ставте нереальних цілей. Зосередьтеся на відстежуванні дрібних зрушень, а не очікуванні радикальних змін за два уроки.
Не робіть читання надто важливою справою. Це тиснутиме на дитину, і вона читатиме для вас, а не заради власного задоволення, або й узагалі відмовиться від книжки.

І головне, варто пам’ятати: рано чи пізно кожен малюк навчиться читати. Але саме від дорослих великою мірою залежить, чи робитиме він це з насолодою.




ЗАСПОКІЙЛИВІ ІГРИ ПЕРЕД СНОМ

     Багато дітей неохоче лягають спати, навіть якщо втомилися і в них злипаються очі. Вони наполегливо опираються, щоб не пропустити нічого цікавого. Приємний вечірній ритуал допоможе дітям заспокоїтися. Малюк з нетерпінням чекатиме вечора, аби провести з вами кілька щасливих хвилин.
     Ось кілька вправ, які допоможуть дитині заснути.

                                                            "Чарівний килим"
     Виберіть у кімнаті місце, де було б зручно розповідати кумедні історії. Покладіть там килимок або маленький плед і назвіть його «чарівним килимом». Сядьте на нього разом із дитиною. Нехай малюк заплющить очі і уявить, що він вирушає у країну чудес. Звісно, він має бути одним із героїв казки. Почніть зі слів: «Сьогодні ввечері наш летючий килим полетить...» Дитина має обрати місце, куди попрямує чарівний килим. Це може бути Диснейленд, Африка, Марс або зоопарк. Нехай малюк сам фантазує (ви допомагайте тільки за потреби). Продовжуйте «подорож» аж доки малюк не заспокоїться.



"Вечірній щоденник" 
     Візьміть блокнот, записну книжку чи просто аркуші паперу. Разом із дитиною записуйте, які визначні події відбулися сьогодні. Запитайте, що особливо запам'яталося. Деякі діти залюбки розповідатимуть про те, що їм хотілось би записати. Іншим потрібні навідні запитання.

                                                           "На яку тварину схожий?"
    Вимкнувши світло, попросіть малюка розповісти про свій день. Запитайте, на яку тварину він схожий. Жаркий і довгий літній день, виявляється, можна порівняти з повільною черепахою, а день, заповнений турботами, з мавпою, ящіркою або лисицею.

                                                                 "Чи знаєш ти, що я відчуваю?"
     Час перед сном буває найзручніший момент для щирої розмови. Ви можете ставити питання загального характеру, наприклад: «Що ти відчуваєш, коли зустрічаєшся з чимось неприємним? Що ти відчуваєш, якщо твій друг чинить нечесно?» Питання можуть бути конкретнішими:« Що ти відчув, коли ми сьогодні зустріли лікаря? »,«Що ти подумав, коли за обідом тато розсердився?»
     Тоді й дитина говоритиме відверто і зможе зрозуміти, що дорослі також здатні переживати.



"Масаж"
     М'який, лагідний масаж допоможе дитині заспокоїтися і заснути. Що може бути приємніше за ніжне погладжування спини, особливо якщо при цьому тихо розповідають казку або наспівують пісеньку. Якщо малюк збуджений, почніть масаж зі ступні. Робіть це при слабкому освітленні, дуже спокійно говоріть монотонним голосом або тихенько наспівуйте.


"Мій календар"
     Візьміть перекидний календар або просто записну книжку. Нехай дитина кожного вечора малює на зворотному боці картинку, яка зображує спогад про день, що минув. Обговоріть з дитиною день і оберіть подію, яку можна зобразити на папері. Можна залишати в ньому записки одне одному: «Мамо, не забудь про повітряні кульки», «Синку, прибери постіль».



Батьківські збори
Батьківські збори у 1 класі























  





Немає коментарів:

Дописати коментар